Çanakkale Özel Ambulans

Ambulans

AMBULANS

ambulans

Ambulans kelimesi, Latince “yürümek” anlamındaki “ambulare” fiilinden gelir. Ambulanslar, hasta veya yaralıyı olay yerinden taşımaya uygun olarak üretilmiş acil yardım uygulamak amacıyla malzeme ve ekipmanla donatılmış, uyarı sistemleri ve haberleşme aygıtları bulunan özel olarak dizayn edilmiş araçlardır. “Ambulans ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği” 2006 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik ile Türkiye de kullanılan resmi ve özel ambulansların TS- EN 1789 standartlarına uygun olacağı hükmü getirilmiş ve ambulansların Avrupa standartlarında donanıma ve özelliklere sahip olması sağlanmıştır.

Hasta veya yaralının ambulans ile güvenli bir şekilde hastaneye ulaştırılması ve nakil sırasında acil bakım uygulamak hastane ortamında uygulanacak tedavinin etkinliğini önemli ölçüde etkiler. Bu yüzden ambulanslar içerisinde yer alan personelin çalıştığı araç ile ilgili özelikleri bilmesi hasta veya yaralı güvenliği açısından gereklidir. Ambulansın ve içerisinde yer alan acil müdahale için gerekli tüm malzeme ve ekipmanın eksiksiz her an kullanıma hazır bulundurulması gerekir. Aksi durumda hasta veya yaralıya acil müdahaleyi geciktirecek tüm olaylardan ambulans ekibi sorumludur.

Asya Ambulans bünyesinden Özel Ambulans hizmeti hakkında bilgi almak için çağrı merkezimiz ile 7/24 irtibata geçebilir randevu oluşturabilirsiniz. 02164420670 Çağrı merkezimizde Paramedik sağlık personellerimiz çağrı karşılamaktadır.

ACİL YARDIM AMBULANSI

Acil yardım ambulansı, acil durumda, olay yerinde ve ambulans içerisinde hasta ve yaralılara gerekli acil tıbbi müdahaleyi yapabilecek ekibe ve yönetmelikte yer alan teknik ve tıbbi donanıma sahip 24 saat hizmet veren kara aracıdır. Acil yardım ambulansları ve ekibi komuta kontrol merkezinin çağrılarına bağlı olarak hasta veya yaralılara ulaşabilmek için acil yardım istasyonlarında hazır olarak bekler. Ambulanslar; hastane dışında olay yerinden hasta ve/veya yaralı taşımaya uygun özel ekip ve ekipmanla donatılmış, kendine özgü uyarıcı sitemleri ve haberleşme aygıtları bulunduran özelleşmiş araçlardır. Çeşitli yasa ve yönetmelikler ile ambulanslar sınıflandırılmış ve standartları oluşturulmaya çalışılmıştır.

Ambulanslarda, hasta ve yaralılara Temel ve İleri Yaşam Desteğinin sağlanabilmesi için gerekli ekip, ekipman ve acil ilaçlar bulunur. Acil yardım ambulansı, hastaya ilk müdahaleyi yapıp en yakın veya en uygun sağlık kuruluşuna transferi gerçekleştiren kara ambulansıdır. Acil durumlarda olay yerinde ilk müdahaleyi yapma yetkisine sahip personelle ve yönetmelikte yer alan tıbbi ve teknik donanıma sahip olan kara ambulansıdır. Ayrıca 7/24 hizmet vermektedir. Acil yardım ambulansında, en az 3 personelden oluşan ekip görev yapmaktadır. En az bir doktor veya paramedik, acil tıp teknisyeni ve ayrıca sürücü bulunur. Doktor bulunmayan acil yardım ambulanslarında, hasta kabininde hastaya müdahale eden sağlık personellerinden en az biri paramedik olmalıdır.

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Çağrı Merkezi